פתיחת עוסק פטור – צעד ראשון בדרך להגשמת החלום

פתיחת עוסק פטור היא הצעד הראשון שלנו בדרך להגשמת החלום להיות עצמאיים. הקמת העסק היא תהליך פשוט למעשה, אך טיפוחו לידי הצלחה עשוי להיות תהליך ארוך שדורש התמדה, משאבים ועוד פרמטרים רבים בדרך. החלום להרוויח יותר כסף, לעבוד בלי שמישהו יאמר לנו כמה, איך ומתי, כל אלה קורצים לנו ומדובר בהחלט בחלום בר השגה, אך כדי לעשות זאת יהיה עלינו לנהל את העסק בצורה מושכלת.

מדוע לפתוח קודם עוסק פטור ולא עוסק מורשה? 

עוסק פטור

רגעי לפני שנגע בהצלחה ונגשים את החלום שלנו, צריך להתחיל ולעשות את הצעד הראשון. הצעד הראשון בפתיחתו הרשמית של העסק הוא לגשת לרשויות מע"מ ומס הכנסה ולמלא טופס פתיחת עוסק פטור. מילוי הטפסים לא כל כך מסובך למעשה וזהו השלב שבו אתם רושמים את עצמכם כעסק רשמי במדינת ישראל ובכלל. שלושת האופציות שלכם יהיו: עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ.

אם אתם הולכים לפעול עצמאיים ואינכם יודעים לקראת מה אתם הולכים מבחינת הכנסות ופעילות הרי שאתם צריכים לפתוח עוסק פטור, הרבה לפני עוסק מורשה או חברה. במידה וההכנסות שלכם יעברו את המינימום הקבוע בחוק אז לא תהיה לכם ברירה ותוכלו לשדרג את עצמכם מעוסק פטור לעוסק מורשה. לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות כמובן, אך כעוסק מורשה אין לכם התחייבויות נוספות של הגשת דוחות לרשויות ותשלומי מע"מ.

פתיחת עוסק פטור – כל אחד יכול?

לא כל אחד יכול לפתוח עוסק פטור. ישנם בעלי מקצועות חופשיים אשר עובדים כעצמאיים, אך מורשים לפתוח עוסק מורשה לכל הפחות: אדריכלים, אגרונומים, הנדסאים, חוקרים פרטיים, טכנאי שיניים, יועצים למיניהם, כלכלנים, מהנדסים, מנהלי חשבונות, סוכני ביטוח, עורכי דין, רואי חשבון – כל אלה מחויבים בעוסק מורשה.

השלב הבא בעסק:

השלב הבא בעסק יהיה לפתח אותו לכדי ההכנסה הרצויה. אם לקחתם הלוואה כדי לפתוח את העסק, הרי שיהיה עליכם לפעול בהקדם לטובת חיסול ההלוואה שכן הריביות שלה לאורך זמן עשויות להיות הוצאות משמעותיות, בעיקר עבור עסק בתחילת הדרך.

לעוסק מורשה יש גם יתרונות, כמו למשל שמדובר בעסק גדול ורציני יותר ובעל מוניטין גדול יותר מעוסק פטור. על כן לקוחות יותר יסמכו על הצד שלכם וישמחו לעשות אתכם עסקים. כאשר תקדמו את העסק אל מעל ההכנסה השנתית הנדרשת, תוכלו לקדם את עצמכם לעוסק מורשה. פתיחת עוסק פטור היא רק הצעד הראשון בדרך להגשמת החלום שלכם.